قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس طراح و برنامه نویس وب

روز ملی فردوسی

روز ملی فردوسی

روز ملی فردوسی

حکیم «ابوالقاسم فردوسی»، شاعر بزرگ حماسه سرا و سراینده کتاب «شاهنامه» از گذشته‌های کهن در میان شاعران عرصه ادبیات دارای مقام بلندی بوده است.

فردوسى شخصیتى است که از عنفوان جوانى نسبت به مردم و نژاد ایرانى شور و احساس فوق العاده‌اى داشته و از همین نظر و رهگذر و خواسته، در پى آثارى که در آن از گذشته افتخارآمیز ایرانیان یاد شده بوده برآمده و داستان‌هاى کهن ایران را به صورت‌هاى گوناگون بدست آورده و چون از خواندن آنها محظوظ و متلذذ مى‌شده و در خود احساس غرور و سربلندى و افتخار مى‌کرده براى آن که این آثار اثر بیشترى به خوانندگان آن ببخشد به نظم آن‌ها پرداخته و ساخته‌هایش را با شور و هیجان براى هم شهریانش مى‌خوانده و درمى‌یافته که این آثار در شنوندگان شور و ولوله برمى‌انگیزد و آنان را بر سر شوق و ذوق مى‌آورد و از خمودگى و افسردگى که در اثر هجوم عرب و استیلاى سربازان خارجى در روح آنان به وجود آمده بوده رهایی مى‌بخشد و آنان را بر آن مى‌دارد که چون مردم آزاده با احساسى تازه به قوم و ملّت خود بیاندیشند از این روى مصمم مى‌گردد که به منظور احیاى مآثر ملى و میهنى و زبان شیرین فارسى درى براى بنیان بنا و پشتوانه‌اى نیرومند براى آن به نظم حماسه‌هاى ایران و تاریخ باستان بپردازد، و براى تحقق بخشیدن به این آرزوست که در جستجوى آثار دوران باستان برمى‌آید و چگونگى این اندیشه را در آغاز شاهنامه به نظم آورده است۱٫

شاهنامه، تاریخ داستانی ایران و حاوی قصه­‌های ملی ایرانیان است، و به عنوان بزرگ­‌ترین اثر ادبی ایران است که از عصر سامانی و غزنوی در سرزمین ما به یادگار مانده است. این اثر، نه تنها در ایران، بلکه در جهان اثری با ارزش است. ارزش و اعتبار زبان فارسی، مدیون تلاش شگفت حکیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگ ترین شاعر حماسه سرای ملی ایران است.

شاهنامه این گنجینه خرد و دانایی، سراسر مملو از، درس حماسه، غیرت همراه با انسانیت، شور ایران‌دوستی همراه با اخلاق، ایجاد تفکر آزادمنشیِ با فضیلت است. آزادگی و گردن فرازی و تسلیم نشدن در برابر ناحق، اصول ثابت انسانی ـ اخلاقیِ تمامی پهلوانان شاهنامه است، که می بایست الگوی اخلاقی تمام دولت‌مردان خصوصاً در روابط خارجی قرار گیرد.

 

پی نوشت:

۱) شاهنامه و فردوسی، رکن‌‌الدین همایون فرخ، ، جلد ۲، ص ۹۷۶

[pb_builder]

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.