قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس طراح و برنامه نویس وب

شهادت آیت الله صدوقی

شهادت آیت الله صدوقی

شهادت آیت الله صدوقی

آیت الله صدوقی رحمه الله، در هشتم صفر ۱۳۲۷ه.ق در شهر یزد متولد شد. پدرش میرزا ابوطالب، فرزند محمدرضا و او فرزند آخوند ملا مهدی بود. به اعتقاد همگان این خاندان پاسداران شریعت بودند و ملامحمد مهدی که در عصر فتحعلی شاه می‌­زیست، به دلیل ظلم ستیزی­‌اش، مورد غضب شاه قرار گرفت و از کرمانشاه به یزد تبعید شد۱٫

شهید صدوقی رحمه الله علیه پس از به پایان رساندن تحصیلات خود، مبارزات خود بر علیه رژیم پهلوی را از دوران رضاخان آغاز کرد، عصری که شاه عزم خود را برای نابودی حوزه علمیه قم جزم کرده بود. آیت الله صدوقی از طرف رژیم به عنوان عنصر خطرناک شناخته شده بود، ولی معظم له با کمال شجاعت، برنامه‌های مبارزاتی خود را به شیوه‌های مؤثر ادامه می‌داد و مردم را به انحاء مختلف در جریان خیانت‌های خاندان پهلوی قرار می‌­داد. با ورود امام خمینی رحمه الله به صحنه، مبارزات شهید صدوقی هم شدت بیشتری یافت­. ایشان از فدائیان اسلام، مسلمانان لبنان و امام موسی صدر حمایت می‌­کرد. در بهمن ماه سال ۱۳۳۰ همزمان با رحلت آقا شیخ غلامرضا فقیه خراسانی، با درخواست مردم و توصیه امام خمینی، به یزد رفت۲، و دامنه مبارزاتش را گسترش داد­.

این امر باعث شد تا مردم یزد و شهرهای مجاور به صحنه مبارزه علیه حکومت پهلوی کشانده شوند و در وقایع پانزده خرداد و مبارزه با مظاهر فساد و تمدن منحط غربی، کشف حجاب، تبدیل تاریخ شمسی به شاهنشاهی، جشن­‌های هنر و غیره حضوری موثر داشته باشند­. پس از پیروزی انقلاب، به فرمان حضرت امام، معظم له به امامت جمعه یزد منصوب گردید.

ایشان به اقدامات فرهنگی و عمرانی فراوانی دست زد که می توان به تعمیر ۱۸ مسجد، تأسیس و تعمیر ۱۹ مدرسه علوم دینی، تأسیس سازمان‌های خیریه و بنیاد صدوق قم به مساحت ۲۲۰ هزار متر مربع و غیره اشاره نمود . وی به دلیل تأثیرگذاری فراوان در جریان انقلاب، به شدت مورد خشم دشمنان انقلاب قرار داشت و چند بار نیز مورد سوء قصد قرار گرفت .

سرانجام در رمضان سال ۱۳۶۰ه.ش بعد از نماز پرشکوه جمعه، مورد حمله منافقی سیاه دل قرار گرفت و در سن ۷۵ سالگی شربت وصال محبوب را سرکشید۳٫

با شهادت آیت الله صدوقی چهارمین شهید محراب، اسلام خدمتگذاری متعهد و ایران فقیهی فداکار و استان یزد سرپرستی دانشمند را از دست داد. روحش شاد و قرین رحمت بی­‌منتهای خداوندی قرار گیرد.

 

پی‌نوشت‌ها:

۱) پاسداران اسلام، ص ۱۲ .

۲) مجموعه اطلاعیه های شهید صدوقی، ص ۳۰ ؛ آثارالحجه، ص ۳۹۲ .

۳) صحیفه نور، ج ۱۶، صص ۲۰ و ۲۱۹ .

[pb_builder]

مطالب مرتبط

پنجشنبه عید فطر اعلام شد

پنجشنبه عید فطر اعلام شد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در...

برگزاری رویداد شتابی گردشگری کویر در بیارجمند

برگزاری رویداد شتابی گردشگری کویر در بیارجمند

♦️این رویداد که به همت دانشگاه علمی کاربردی شهرداری...

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.