قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس طراح و برنامه نویس وب

شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها (فاطمیه اول )

شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها (فاطمیه اول )

شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها (فاطمیه اول )

قال رسول الله (صلّی الله علیه و آله): انَّها لَسَیِّدَهُ نِساءِ الْعالَمینَ فَقیلَ أَهِىَ سَیِّدَهُ نِساءِ عالَمِها؟ فَقالَ: ذاکَ لَمَرْیَمُ بِنْتُ عِمْرانَ فَامَّا ابْنَتى‏ فاطِمَهَ فَهِىَ سَیِّدَهُ نِساءِ الْعالَمینَ مِنَ الْأوَّلینَ وَ الْآخِرینَ.
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند: فاطمه سرور زنان جهانیان است. بزخی از اصحاب گفتند: «آیا او سرور زنان زمانه خویش است؟» فرمودند: «مریم چنین است، اما دخترم فاطمه سرور همه زنان جهان از آغاز تا انجام آن است۱٫»
تاریخ اسلام زنانى را نشان مى‏‌دهد که در عرصه ایمان و عمل صالح و پیمودن مدارج رشد و کمال، گوى سبقت از دیگر زنان و بلکه مردان ربوده‌‏اند و نامشان در زمره اسوه‏‌ها و نقش آفرینان تاریخ اسلام به ثبت رسیده است و در شکل‏‌گیرى، گسترش یا تداوم آیین مقدس اسلام در محضر بنیانگذار آن، حضرت ختمى مرتبت (صلّی الله علیه و آله) و یا جانشینان وى نقش داشتند و هر یک از جهتى الگوی مومنان بوده­‌اند۲٫ حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نخستین ثمره وحى و مادر آینده امامان معصوم (علیهم السلام) است که، در منزلت و شرف خانوادگى کسى به پای ایشان نمى‏‌رسد. ایشان دانش خود را از سرچشمه وحى فرا مى‏‌گرفتند، و از محضر پدر بزرگوارشان به عنوان بهترین معلّم بهره‏‌ها بردند، مقام معنوى فاطمه (سلام الله علیها) در قالب الفاظ و مفاهیم نمى‏‌گنجد و همه کس را توان آن نیست که در شأن و عظمت او سخن گویند و مقام معنوى او را تنها خدا و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و همسرش امیرمؤمنان (علیه السلام) مى‏‌شناسند۳٫
این مقام معنوی در پرتو تعالیم الهی و در مکتب رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) حاصل شده است، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در تمام دوران حیات زهرا (سلام الله علیها) از توجه عمیق و ابراز مهر و محبت ویژه به وى دریغ نورزید. علوم و اسرارى که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) براى ایشان باز مى‌‏گفت، حضرت على (علیه السلام) مى‏‌نوشت و حضرت فاطمه آنها را در مُصْحَف خود گرد مى‌‏آورد. به گفته امیرمؤمنان (علیه السلام) علم گذشتگان و آیندگان در صحیفه فاطمیّه آمده است. این مصحف هم اکنون نزد امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه شریف) است۴٫ در یک جمله مى‌‏توان گفت، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) مظهر انسان کاملى است که در قرآن و روایات چهره‌‏اش به تصویر کشیده شده است. وجودش مَثَل اعلاى نفس بشرى و مظهر صفات و اسماى الهى است۵٫»
شهادت اسوه پاکدامنی و تقوا را به پیشگاه حضرت ولی­‌عصر (عجّل الله تعالی فرجه شریف) تسلیت می‌­گوییم.

[pb_builder]

مطالب مرتبط

باز محرم رسید …

باز محرم رسید …

ماه محرم ماه شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) است...

۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

بیست و ششمین روز از مرداد ماه یادآور بازگشت سرافرازانه...

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.