قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس طراح و برنامه نویس وب

آغاز پرواز همای رحمت بر آسمان امامت

امروز، سیزدهم رجب، مصادف است با آغاز درخشش اولین ستاره‌ی آسمان امامت، اولین همدم و همراه نبوّت و یگانه‌ی عالم بشریّت امیرالمومنین علی ابن ابیطالب(ع). بزرگ‌مردی که دوست و دشمن در طول تاریخ، توان انکار جایگاه بی بدیلش در تقوی، انسانیت، جهانبینی ژرف و اخلاق‌مداری بی نظیرش را نداشته و به تنهایی الگوی کاملی برای انسانیت مطلق و تجلی پرتو الوهیت است.

این روز خجسته را بر همه‌ی شما همراهان همیشگی شادباش می‌گوییم و روزمان را با خواندن چند فراز از نامه‌ی آن باب عالم حکمت به مالک اشتر نخعی، پر برکت، و با اندیشیدن در این سخنان پربارتر می‌کنیم:

* ای مالک! بخیل را در مشورت خود دخالت مده. زیرا که تو را از احسان منصرف، و از تهى دستى و فقر می‌ترساند، و نیز با افراد ترسو مشورت مکن! زیرا در کارها روحیه ات را تضعیف می نمایند. همچنین حریص را به مشاورت مگیر که حرص را با ستمگرى در نظرت زینت می دهد. (همه آنچه درباره این‏ افراد گفتم) به خاطر این است که بخل و ترس و حرص و غرائز و تمایلات متعددى‏ هستند که جامع آنها سوء ظن به خداى بزرگ است.

* هرگز نباید افراد نیکوکار و بدکار در نظرت مساوى باشند، زیرا این‏ کار سبب می شود که افراد نیکوکار در نیکی‌هایشان بى رغبت‏ شوند و بدکاران در عمل‏ بدشان تشویق گردند. هر کدام از اینها را مطابق کارش پاداش ده. بدان که‏ هیچ وسیله‏ اى براى جلب اعتماد والى به وفادارى رعیت، بهتر از احسان به آنها و تخفیف هزینه‏ ها بر آنان و عدم اجبارشان به کارى که وظیفه ندارند نیست، در این راه آنقدر بکوش تا به وفادارى آنان خوشبین شوى(و بر آنان اعتماد کنى‏) که این خوشبینى بار رنج فراوانى را از دوشت‏ بر می دارد.

* خدا را! خدا را! در مورد طبقه‌ی پائین!آنها که راه چاره ندارند یعنى‏ مستمندان و نیازمندان و از کار افتادگان، در این طبقه هم کسانى هستند که دست‏ سؤال دارند و هم افرادى که باید به آنها بدون پرسش، بخشش شود. بنابر این به آنچه خداوند در مورد آنان بتو دستور داده عمل نما.

* بهوش باش! کار هر روز را در همان روز انجام ده زیرا هر روز کارى مخصوص به خود دارد. باید بهترین اوقات‏ و بهترین ساعات عمرت را براى خلوت با خدا قرار دهى! هر چند اگر نیت‏ خالص‏ داشته باشى و امور رعایا روبراه شود، همه‌ی کارهایت عبادت و براى خدا است.

* از امتیاز خواهى براى خود در آنچه مردم در آن مساوى هستند بپرهیز، و از تغافل از آنچه مربوط به توست و براى همه روشن است‏ برحذر باش، چرا که‏ به هر حال نسبت‏ به آن در برابر مردم مسئولى و به زودى پرده از روى کارهایت‏ بر کنار می‌رود…هرگز حاکم بر خویشتن نخواهى بود جز اینکه فراوان به یاد قیامت و بازگشت‏ به سوى پروردگار باشى

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.