قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس طراح و برنامه نویس وب

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

در بین متونی که از گذشته‌­های دور به ما رسیده است، کلمه فرهنگ از دو حرف فره به معنای شکوه و عظمت، و هنگ از ریشه اوستایی سنگ، به معنای کشیدن، سنگینی و وقار برگرفته شده است. در فارسی جدید فرهنگ به معنای علم و دانش و ادب است۱٫
فرهنگ و هنر در سرزمین ایران طی هزاران سال تاریخ پر فراز و نشیب،­ همواره در جلوه­‌هایی گوناگونی تجلی یافته است. فرهنگ و هنری با چنین قدمت کهنی، در جلوه­‌هایی از خلاقیت و شیوه­‌های زندگی بروز یافته است، که آثار آن امروزه تبلور اخلاق، رشادت، دین‌باوری، غیرت و… است.
اگر خلاقیت و از آن جمله خلاقیت هنری را، استعداد تولید ایده‌­های فراوان و به کار بستن شیوه­‌ها و روش­‌های گوناگون بدانیم، بی­تردید یکی از پایه‌­های لازم برای داشتن اندیشه‌­ای خلاق، اندوخته­‌های دینی، فرهنگی و هنری است که با تفکر، مطالعه، دیدن، تأمل و تجربه آثار گذشتگان بدست می­‌آید.
در این زمینه میراث فرهنگی و هنری ایران منبع لایزال آموزش و پرورش خلاقیت هنری است، و رشد و بالندگی این خلاقیت پیوسته در گرو شناخت آن میراث است.
میراث علمی جامعه شامل تمام تراث و آثار علمی پیشینان است و میراث فرهنگی و هنری شامل؛ آن دسته از آثار و اشیا به جا مانده و نیز شخصیت‌های انسانی فرهیخته از نسل­‌های گذشته است، که دارای ارزش­‌های فرهنگی و هنری باشند. این میراث علمی و هنری منحصر به انسان­‌های نامدار تاریخ نیست بلکه همه مردم در این مهم سهم دارند.
برخی از این آثار در قالب اشیا و وسایل کار ، زندگی، علوم و فنون، آثار معماری، مجموعه­‌های زیستی و بعضی آثار مکتوب علمی، ادبی و دینی است. این­ آثار با ریشه­‌های دینی و تاریخی در زمینه سنت­‌های هنری، زبان و گویش­‌های مختلف، آیین و مراسم، اندیشه و تفکر شکل گرفته و تا امروز باقیمانده است، و در حقیقت نشانگر آثار فکری و رفتاری بشردر طول زمان است. پژوهش، حفظ و احیا و معرفی میراث فرهنگی و هنری ایران سبب بالندگی روح، ارتقاء اعتماد به نفس و مایه فخر و مباهات هنر ایرانی است و توجه به آن بسیار حائز اهمیت است.
گذشتگان در حفظ و حراست این یادگارهای گران بها تلاش کرده­‌اند، شایسته نیست که نسبت به اهمیت این مقوله و ارزش­‌های نهفته آن غفلت شود و اکنون وظیفه ما این است که همچون پدران خود میراث علمی و هنری جاویدان کشورمان را نگهداری کنیم.

پی نوشت:
۱) فرهنگ لغت دهخدا

[pb_builder]

مطالب مرتبط

پنجشنبه عید فطر اعلام شد

پنجشنبه عید فطر اعلام شد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در...

برگزاری رویداد شتابی گردشگری کویر در بیارجمند

برگزاری رویداد شتابی گردشگری کویر در بیارجمند

♦️این رویداد که به همت دانشگاه علمی کاربردی شهرداری...

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.