قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس طراح و برنامه نویس وب

۱۴ تیر ماه , روز قلم

۱۴ تیر ماه , روز قلم

۱۴ تیر ماه , روز قلم

فلسفه وجودی قلم و نگاشتن، برقرای ارتباط میان مکتب­‌ها، آموختن تجربه‌­ها و تعالی اندیشه­‌هاست. تأثیر قلم، ماندگارتر، تأثیرگذارتر و عمیق­‌تر از هر ابزار دیگری برای پیام بری و پیام آوری است.
قلم، سرچشمه تمدن‏‌های بشری و منشأ پیشرفت و تکامل علوم، و بیداری اندیشه‌­ها و افکار و شکل گرفتن مذاهب، و منشأ هدایت و آگاهی بشر بوده است، قلم، حافظ علوم و معارف، پاسدار افکار اندیشمندان، حلقه اتصال فکری علما، و پل ارتباطی گذشته و آینده است، و حتی ارتباط آسمان و زمین نیز از طریق لوح و قلم حاصل شده است.
قلم، ابزاری است که انسان‏‌های جدا از هم از نظر زمان و مکان را پیوند می ‏دهد؛ به طوری که گویی همه متفکران اعصار گذشته را، که در تمام نقاط زمین به سر می ‏برند، در یک کتابخانه عظیم، جمع می‌‏بینیم. بدون تردید پیشرفت‏‌ها، امتیازها و مزایای علمی، دینی، ادبی و فکری که جوامع پیشرفته کنونی از آن برخوردارند، مرهون کوشش و نگارش نویسندگان دیروز است و چشم‏ اندازهای امیدبخشی که در آیینه تصورات بشرِ فردا نقش می‌‏­بندد، به تلاش نویسندگان بشردوست امروز وابسته می‌‏­باشد.
به قول ادیبی فرزانه: نویسندگان توانا و متعهد گذشته، به منزله شهریاران مقتدری هستند که هم چنان از میان مقابر خویش بر ما سلطنت و حکمروایی دارند؛ زیرا قدرت قلمِ متکی بر حق و عدالت، از هر اسلحه‌­ای قوی‌‏تر و برنده­‏‌تر است. اصحاب قلم و نوشتن، می‌­توانند نسل­‌هایی را در سراشیبی­‌های انحراف به سقوط بکشانند یا تعالی ملت­‌هایی را رقم بزنند. کلام و نوشته، رابط نویسنده و خواننده است. پس می­تواند عامل همدلی گردد.
نویسندگان متعهد و بشردوست که رسالت خود را در قبال اجتماع انسانی و فرهنگ متعالی آن شناخته‌­اند، با بهره‌­مندیِ هنرمندانه از زبان نوشتن، خواست­‌ها و آرمان­‌های انسان‌­ها را بیان می‌­کنند و با موشکافی قلم، رازگشایی‌­ها می­‌نمایند و ضمن روشنگری راه فضیلت و کمال، تاریکی­‌های نادانی را از فضای زندگی آنان می‌­زدایند و سختی‌­ها و تلخی­‌های حیات را با زلال اندیشه‌­های حکیمانه و خیرخواهانه خود گوارا می‌­سازند. درخت قلم اگر در تعهد و تدین ریشه داشته باشد، میوه‌­اش شیرین و ماندگار است. ارزش هر قلم به پیام آن است و عظمت نوشته به محتوایش و ماندگاری آثار به ریشه داشتن در حق و صدق است۱٫
چهاردهم تیرماه روز قلم را به همه نویسندگان سخت‌­کوش و متعهد تبریک و تهنیت می­‌گوییم.

پی نوشت:
۱) نامه جامعه، تیر ۱۳۸۷، شماره ۴۶، قلم، سمبل تفکر و آگاهی.

[pb_builder]

مطالب مرتبط

پنجشنبه عید فطر اعلام شد

پنجشنبه عید فطر اعلام شد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در...

برگزاری رویداد شتابی گردشگری کویر در بیارجمند

برگزاری رویداد شتابی گردشگری کویر در بیارجمند

♦️این رویداد که به همت دانشگاه علمی کاربردی شهرداری...

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.